Robot Centaur z kolejnymi robo nowościami
Wraz z nadejściem nowego tygodnia mamy kolejny przegląd wiadomości z działu robotyki. Mamy dla ciebie robo Centaura, wyjątkowo wytrzymały dron, z ręką do sortowania paczek i robo gimnastę.
Ze świata robotyki 01. 08. 2018
Robo Centaur
Pół człowiek i pół koń, dokładnie tak, jak ludzie wyobrażają sobie jeden z mitycznych stworzeń z greckiej mitologii "centaura". Teraz mamy dla ciebie robota Centaura, za którego stworzenie odpowiada jeden z najbardziej znanych instytutów technologicznych - IIT (Włoski Instytut Technologii). Centauro składa się z metali lekkich, takich jak aluminium, magnez i tytan, w połączeniu z częściami z tworzyw sztucznych, które zostały wydrukowane na drukarce 3D. Ten zrobotyzowany centaur potrafi nie tylko spontanicznie się poruszać, ale także podnosić do 6 kg klocki budowlane i rozcinać drewniane pale, jakby były zwykłym arkuszem papieru.
Niezwykle wytrzymały dron
Grupa naukowców z EPFL (Szwajcarski Instytut technologiczny) zaprezentowała nam unikalny model origami dron, który ze względu na charakterystykę lotu przypomina owada. Jego wyjątkowość z innymi dronami polega jednak na czymś dosłownie rewolucyjnym. Podczas rzeczywistego lotu ten dron najprawdopodobniej Cię nie zachwyci, ale to co potrafi ujawni ci moment uderzenia. W razie upadku, ta latająca maszyna zdeformuje się do "galaretowatego kształtu", tak że samo uderzenie powoduje tylko minimalne uszkodzenia.
Robot do sortowania przesyłek
Teraz mamy dla ciebie robo asystenta, który wykona za Ciebie nawet najbardziej brudną robotę sortując pocztę dla klientów e-sklepu. Ten robot może ręcznie sortować i umieszczać towary dla indywidualnych klientów w oparciu o czujniki 3D, kod EAN i numer produktu w ustalonych z góry skrzynkach w rekordowym czasie i bez dodatkowej pomocy.
Robo gimnasta
Pod koniec tego artykułu mamy robota, dla którego wykonanie zapierających dech w piersiach pętli na belce gimnastycznej jest tak samo złożone jak wyburzenie całego autoparku dla Semiry Gerkhany podczas serialu telewizyjnego Kobra 11. Nowo wbudowany super-kondensator, daje robotowi możliwość zwiększenia mocy i pełne jej wykorzystanie w ciągu kilku sekund.
Źródła: iit.it, epfl.ch, xyzrobotics.ai, youtube.com/user/hinamitetu