Druga Wielkanoc z wiadomościami o robotach z zeszłego tygodnia
W dalszej części naszej rubryki zapoznamy się ze skórą robotem, która odsłania podwodny świat, robotami wędrownymi od firmy Roam Robotics, spojrzymy na tradycyjny symbol wielkanocny za którym stoi drukarka 3D, a zakończymy na robotach modelach zwierząt od niemieckiego giganta Festo.
Ze świata robotyki 03. 04. 2018
Skóra robot do obserwacji podwodnego życia
Naukowcy z Arabskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii (KAUST) opracowują tak zwaną "skórę morską", która posłuży jako urządzenie do śledzenia i pomiaru podwodnych zwierząt, takich jak delfiny i rekiny. Skórka składa się z baterii guzikowej i prostego mikroprocesora, który łączy całe urządzenie z telefonem komórkowym przez Bluetooth. Na razie ta "skórka morska" została z powodzeniem przetestowana tylko na krabach na głębokości 80 cm, ale w najbliższej przyszłości ta maszyna śledząca powinna również mieć głębokość 1 kilometra.
Łatwiejsza jazda na nartach dzięki sprzętowi egzoszkieletowemu
Roam Robotics przedstawił nam mobilny egzoszkielet, który sprawi, że Twoje chwile będą przyjemniejsze na stokach. To urządzenie docenią przede wszystkim ci, którzy cierpią na zmęczenie mięśni i przewlekły ból kolana. Sprzęt Roama obiecuje znaczące przedłużenie dnia narciarskiego, ułatwiając pokonanie trudniejszych terenów, takich jak zakręty i strome zbocza. Egzoszkielet składa się z dwóch ramion, które są niezależnie przymocowane do twoich ud i butów narciarskich, a wśród innych urządzeń znajduje się również zasilacz i unikalny czujnik z czujnikiem ruchu. Łączna waga całego zestawu to tylko kilka kilogramów. Niestety, sezon narciarski dobiega końca, więc walka o kolejne złoto z Kamilem Stochem nie jest już brana pod uwagę. Być może jednak możemy skorzystać z tej pomocy w innej dyscyplinie, takiej jak bezpieczny powrót z piątkowej nocy, co zwykle utrudnia nasz wierny przyjaciel alkohol.
Pisanka wydrukowana przez drukarkę 3D
W zeszłym tygodniu mieliśmy najważniejsze chrześcijańskie święta wielkanocne, więc nie mogliśmy sobie wybaczyć choćby małego przypomnienia tego świątecznego jajka, które stworzyło dla nas dość niezwykłe kurczaki. Właściwie to nie była kura, ale drukarka 3D. Oczywiście, ten wielkanocny kawałek, który wygląda jak smocze jajko z magicznej torby Harry'ego Pottera, nie stworzyła sama drukarka. Angus Deveson nadzorował jej pracę, z kolei drugi youtuber wspomniany w przeglądzie robotyki. Przekonaj się, jak do tego doszło.
Festo przedstawił swoje milusińskie roboty
Niemiecka firma Festo jest jedną z największych firm zajmujących się rozwojem technologii zrobotyzowanych. Programiści są znani ogółowi społeczeństwa, zwłaszcza ze względu na ich zrobotyzowane modele zwierzęce, które tworzą na podstawie oryginału, te prawdziwe, które mamy okazję spotkać w życiu codziennym. Dziś podzielimy się z Wami 2 modelami, w tym robotem i pająkiem. Programiści byli w stanie łączyć ultralekkie materiały z innowacyjnymi silnikami w sposób, który nie pasuje do cech prawdziwych zwierząt z ich wdziękiem i funkcjonalnością.
Źródła: spectrum.ieee.org, roamrobotics.com, patreon.com/makersmuse, festo.com