Automatyczne pługi oczyszczą nam drogę do dalszych wiadomości ze świata robotyki
Dzisiaj kontynuujemy naszą regularną rubrykę dotyczącą przeglądu robotyki z zeszłego tygodnia, zapoznamy się na przykład z najmniejszym komputerem na świecie, szpiegami egzoszkieletowymi Simona Sörensa, parą zautomatyzowanych pługów i zrobotyzowaną rybą czekającą na nas, abyśmy zobaczyli rafy koralowe z niespotykanej dotąd perspektywy.
Ze świata robotyki 26. 03. 2018
IBM może poszczycić się swoim najmniejszym komputerem na świecie
IBM przedstawił nam najmniejszy komputer na świecie, który jest mniej więcej taki, jak ziarno soli. Ciężko sobie wyobrazić komputer, który jest tak mały, że jego rozmiar jest równy jeden nanometr (około 0,0000001 cm). Porównywalna wydajność z układami komputerowymi x86 z 1990 roku nie czyni nas tak daleko w prędkościach naddźwiękowych, ale kosztem 1 $, możesz mieć 10 komputerów wydajnych jak obecne. W każdym razie, wciąż mówimy o zwykłym prototypie, który ma czekać na ostateczną wersję w nadchodzących latach. Ulepszona wersja najprawdopodobniej nie będzie widoczna dla ludzkiego oka i wypieszczona jak Chuck Norris za dzieciaka.
Entuzjasta wydrukował na drukarce 3D ręce egzoszkieletu przypominające pazury
Chcielibyśmy przedstawić Państwu bardzo obiecującego projektanta i youtubera, którego nazwisko kryje się pseudonimem RCLifeOn. Mowa o Simone Sörensen, która potrafi tworzyć wirtualne cuda za pomocą drukarki 3D. W poniższym wideo Simon pokaże ci, jak zrobić z kilku kawałków materiału PLA (włókna polilaktydowe), kilka śrub i klocków egzoszkieletowej ręki, której nie powstydzi się żaden superbohater z filmów Marvela.
Zautomatyzowane pługi oczyszczają zaśnieżone lotnisko
Utrzymanie lotniska jest szczególnie czasochłonne i kosztowne w miesiącach zimowych. Szwedzka firma Semcon stawiała czoła temu problemowi za pomocą pługów, wykorzystując w pełni zautomatyzowane maszyny o nazwie Yeti, które działają na zasadzie bezzałogowych pojazdów. W pierwszym teście dwa z tych bezzałogowych pługów musiały poradzić sobie z zadaniem usuwania śniegu na jednym z norweskich lotnisk, który znajduje się w odległości ok. 200 km od Oslo. W ciągu godziny udało im się poradzić sobie z ośnieżonymi obszarami z 670 ścieżkami, bez dodatkowej pomocy.
Firma MIT CSAIL przedstawila nam swoją roborybę
Inżynierowie MIT CSAIL dzielą się z nami swoją roborybą, która swoim naturalnym ruchem i wyglądem nie pasuje do żywych. Ta przemiła rybka o nazwie SoFi (soft robotic fish) pokazała nam przez wbudowany aparat fotograficzny podwodny świat z perspektywy ryby, nawet w czasie rzeczywistym. Dzięki wyrafinowanemu komputerowi Linuks i wodoodpornemu kontrolerowi jesteśmy w stanie kontrolować tę maszynę nawet do 40 minut od lądu i oceanu. W ciągu trzech dni SoFi spędził mniej niż 4 godziny pod wodą i udało się kąpać w miejscach takich jak renomowane rafy koralowe na Fidżi. Projekt SoFi zapewni naukowcom głębszy wgląd i zrozumienie podwodnego życia.
Żródła: research.ibm.com, patreon.com/rclifeon, nimbusdata.com, yetisnowtech.com, csail.mit.edu